Тепер українці зможуть душею і серцем відділитися від календаря свят, століттями нав’язуваного московським патріархатом
2017 року католицьке Різдво набуло того ж статусу, що й православне – статусу свята державного рівня. З того часу Україна святкує обидві дати.
Однак воєнний стан і зміна культурного світогляду українців почала змінюватися. Питання літочислення набуло нових сенсів. 1918 Українська народна республіка почала керуватися точнішим календарем – Григоріанським (також називається новоюліанським). Проте велика кількість православних церков все ще використовує Юліанську версію.
46 року до н.е. Юлій Цезар представив свою розробку – математичну систему літочислення. Однак якою б ідеальною вона не була у використанні, шанс похибки все-таки існував. Помилку у розрахунках віднайшов Папа Римський Григорій ХІІІ – виявилося, до 1584 року «загубилися» цілих 10 днів (у 2022 році ця різниця складає вже 13 днів). Тоді він запропонував нову версію календаря, яка згодом стала міжнародним стандартом.
Однак попри те, що логічність обрахунків Папи Григорія була прийнята у світі, його система стала черговим приводом для певних маніпуляцій. Російська православна церква використала різницю в календарях як спосіб протиставляти культури й традиції. І це стало навіть не питанням віри – питанням влади. І навіть зараз, ОСОБЛИВО зараз, українське питання переходу на григоріанський календар з особливим задоволенням «полощеться» кремлівською пропагандою. Так, наприклад, російські «Известия» в матеріалі «Сироты декабря: кто хочет украсть Рождество у украинцев», посилаючись (хоча й не факт) на представників УПЦ, пишуть таке:
— Юлианский календарь так и остался в Церкви. А вот государство заменило его на григорианский, «чтоб как в Европе было». То есть это не Церкви, а государству надо поменять календарь, но такого не будет, поэтому просто спокойно живем и празднуем Рождество Христово, — сказал протоиерей Александр Овчаренко, пресс-секретарь Запорожской епархии УПЦ.
По словам священнослужителя, украинцам настойчиво внушают, что «для того чтобы оторваться от Москвы, мы должны праздновать Рождество вместе с Европой».
— Те, кто продвигает новую дату, не о богословии думают и не о людях, это же очевидно. Это чистая политика. Как, например, запрет на изучение в школах русского языка или перевод украинского языка с кириллицы на латиницу.
Проте не держава, а саме Українська православна церква зробила оголошення про те, що більшість українців може перейти на святкування за новоюліанським календарем. Для випуску ТСН Митрополит Київський та всієї України Епіфаній прокоментував, що «Ми покликані проводити, найперше, просвітницьку роботу. Ми святкуємо 25-го, просто за різними календарями. Так, цю помилку треба буде виправити». В тому ж сюжеті архієпископ Чернігівський і Ніжинський, речник Київської Митрополії ПЦУ Євстратій (Зоря) пояснив:
«Для нас очевидно, що потрібні такі кроки, які допомогли би усвідомити і суспільству, і всередині церкви краще питання календарне. І таким кроком власне і є рішення синоду, яке дозволяє там, де є пастирська потреба, там де цього бажають вірні, там, де священник готовий до цього, вести богослужіння 25 грудня. Це дасть можливість побачити реально, наскільки вірні православні хочуть і бажають, власне, мати саме 25 грудня богослужіння Різдва Христового і відповідно готові до проведення подальшої календарної реформи».
Як показала історія, будь-яка швидка і радикальна реформа обертається розділенням церкви. Тому Україна, вступаючи у цей складний процес змін, дотримується того, чим прославилася на весь світ – демократичності.

Автор: Луїза Горбань
Приєднуйся до наших сторінок у соціальних мережах.